KTÓRĘDY NA GIEWONT?

KTÓRĘDY NA GIEWONT?

Giewont - niewątpliwie góra o dużym znaczeniu, choć stosunkowo niewysoka. Ze swoim monumentalnym krzyżem stała się symbolem Tatr, Zakopanego i całego Podhala. Dla wielu stanowi punkt obowiązkowy podczas wakacji w górach. To chyba najbardziej znany z polskich szczytów.

Szlaki na Giewont- który wybrać?

Na ten charakterystyczny szczyt, przywodzący swoim kształtem skojarzenia ze śpiącym rycerzem i owiany legendami, prowadzi kilka szlaków. Podstawowymi są: żółty, niebieski i czerwony, które doprowadzą do jednego punktu: Wyżniej Kondrackiej Przełęczy. Tylko stamtąd jest możliwe dotarcie na sam szczyt. Który wariant jest najłatwiejszy, a który dostarcza najpiękniejszych widoków? To dość subiektywne, bo zdarza się, że ilu zdobywców, tyle odpowiedzi na to pytanie.

Szlak niebieski z Kuźnic przez Halę Kondratową

Trasa do przejścia w około 6 godzin, jej długość to 12 km, a suma przewyższeń liczy 900 m. Jest chyba najbardziej popularnym wariantem. Cały czas należy podążać za niebieskimi szlakówkami. Droga w dużej mierze wyłożona jest kamiennymi stopniami, co jest wygodne, ale w czasie deszczu może okazać się zdradliwe. Po dotarciu na Wyżnią Kondracką Przełęcz szlak staje się o wiele bardziej wymagający i stromy, a ciąg łańcuchów prowadzi nas pod sam krzyż. Tu pamiętać należy, że przy łańcuchach odbywa się ruch jednostronny (przy jednym łańcuchu wychodzimy, przy drugim- schodzimy).

SZLAK CZERWONY- PRZEZ DOLINĘ STRĄŻYSKĄ.

Start znajduje się w malowniczej Dolinie Strążyskiej. Potem Ścieżką pod Reglami należy kierować się w stronę Przełęczy w Grzybowcu i z Doliny Małej Łąki w kierunku Grzybowca. To dość intensywny odcinek, ale ścieżka dalej nieco łagodnieje. Następnie czeka na nas chodnik pod Małym Giewontem, skąd docieramy do punktu wspólnego, gdzie zaczyna się opisana wyżej droga z łańcuchami.

Szlak żółty- przez Dolinę Małej Łąki

Trzymając się żółtego szlaku, mamy szansę na przepiękne widoki. Z Polany Małołąckiej rozpościera się widok na kolejno:Giewont, Mały Giewont, Siodłowa Turnia, Mnichowe Turnie, Wielka Turnia i Pośrednia Turnia. Za Polaną podejścia robią się strome, napotkać możemy też głazy, przy których trzeba zachować ostrożność, bo są mocno wyślizgane. Stąd już niedaleko do Przełęczy Kondrackiej, a dalsza trasa została już opisana wcześniej.

Wycieczka na Giewont- porady

Udając się w góry, niezależnie jaki szczyt wybierzmy, musimy pamiętać, że pogoda potrafi się zmieniać bardzo gwałtownie. Sprawdźmy więc prognozę pogody. Gdy danego dnia prognozują burze, bezpieczniej będzie zrezygnować (burza może nadejść o wiele szybciej niż sugerują synoptycy). Gdy już wybierzemy się na wędrówkę, obserwujmy czy warunki pogodowe nie ulegają pogorszeniu. Jeśli tak- zawróćmy. Śpiący Rycerz jest przez wyładowania atmosferyczne bardzo „lubiany”, a metalowy krzyż i łańcuchy dodatkowo przyciągają pioruny. Giewont jest bardzo popularny i dlatego, by uniknąć kolejek, należy rozważyć start tuz przed świtem. Choć nie jest to szczyt najwyższy, nie należy go jednak bagatelizować. By go zdobyć trzeba w końcu przemierzyć trochę kilometrów i minąć około 1000 m przewyższeń. Z pewnością nie jest to zadanie, z którym poradzi sobie każdy. Przygotowując się do wyjścia, zabierzmy ze sobą mapę, ubierzmy się na cebulkę i wybierzmy odpowiednie buty. W czasie upałów pomocnym będzie krem z filtrem i nakrycie głowy. Nie zapomnijmy też o jedzeniu i piciu.

Giewont to tylko jedna z opcji górskich wędrówek, jaki możemy wybrać podczas pobytu w Gliczarowie. Nasza miejscowość, dzięki swojemu położeniu stanowi świetny punkt startowy różnych wycieczek, a rozpościerający się stąd widok tylko do nich zachęca.