Pogórze Gliczarowskie - raj dla rowerzystów.
Gliczarów Górny z pewnością słynie z tego, że przebiega tędy bodaj najtrudniejszy odcinek trasy Tour de Pologne. Wieś ma bardzo duże(jeśli nie największe w kraju) nachylenie na 500 metrach. Wjechać tu to nie lada zadanie nawet dla zawodowców. Ale czym jest sport, jeśli nie nieustannym pokonywaniem własnych słabości i stawianiem sobie nowych wyzwań? Trasy wokół Gliczarowa zapewnią ich mnóstwo.
Podjazd do Gliczarowa stał się już legendą. Niejeden kolarz zsiadł z roweru, niejeden kierowca spalił sprzęgło. Przy drodze umieszczono nawet tablicę pamiątkową z napisem „ Gliczarów. Kultowy podjazd Królewskiego Etapu Tour de Pologne. Wycieczka tą trasą pozwoli namacalnie, na własnej skórze doświadczyć skali trudności, z jaką mierzą się tutaj profesjonaliści. Prowadzić rower pod tę górkę, to na pewno żaden wstyd. Nagrodą zaś za pokonanie tej istnej rowerowej Golgoty, jest zapierający dech w piersiach widok na panoramę Tatr. I oczywiście ogromna satysfakcja.
Pogórze Gliczarowskie- warianty tras
Legendarny podjazd do naszej wsi to oczywiście nie jedyna atrakcja, czekająca na fanów dwóch kółek. Pogórze Gliczarowskie to obszar rozciągający się pomiędzy Łysą Polaną, Białką Tatrzańską i Białym Dunajcem. Walory krajobrazowe są tutaj nie do przecenienia. Składają się na nie wzniesienia i górskie grzbiety, m. in. Zadni Wierch, Wierch Zgorzelisko oraz Brzegowski Dział. Cechy te są doceniane przez coraz liczniej przybywających na wakacje w górach cyklistów. Szczególnie rozwojowi turystyki rowerowej sprzyja nasze ustronne położenia, z dala od największego natężenia ruchu samochodowego. To sprawia, że Pogórze Gliczarowskie jest idealnym miejscem także na rodzinne wycieczki rowerowe. Zdecydowanym atutem tego miejsca jest to, ze może stanowić bazę wypadową na różne szlaki rowerowe. Trasy te biegną przez Podhale,a także terytorium Słowacji. Oto niektóre z nich:
Jurgów- Podspady
Jedną możliwości jest szlak do słowackich Podspadów. To trasa o niskim poziomie trudności, choć długa, bo liczy około 40 km. Do Jurgowa z Gliczarowa najlepiej dojechać przez Białkę Tatrzańską. Przejeżdżając przez Jurgów, mamy szansę zobaczyć zabytkowy drewniany kościół, a tuż przy granicy ze Słowacją- zespół ponadstuletnich szałasów pasterskich. Dalej droga asfaltowa prowadzi do Podspadów i Javoriny, potem już na Łysą Polanę po polskiej stronie.
Trasa wokół Magury Spiskiej
To wycieczka całodniowa- szlak ma długość około 120 km, wiedzie drogami asfaltowymi. Z Gliczarowa Górnego należy udać się przez Białkę Tatrzańską w stronę Trybsza na Spiszu. W tej miejscowości warto się zatrzymać i zobaczyć XVI wieczny drewniany kościół św. Elżbiety Węgierskiej, a w nim polichromię z najstarszym w Polsce przedstawieniem Tatr. Dalej jedziemy w kierunku Łapszy Wyżnych i Niżnych, potem do Niedzicy. W Niedzicy możemy podziwiać słynny Zamek Dunajec, a po drugiej stronie Zalewu- ruiny Zamku w Czorsztynie. Szlak prowadzi następnie w kierunku Słowacji- przez Czerwony Klasztor aż po Niżnych Rużbachy; mijamy Podoliniec, Lendak, Zdiar i Podspady, by dotrzeć do Jurgowa, skąd droga do Gliczarowa jest już krótka.
Trasy z Gliczarowa z malowniczymi krajobrazami w tle można mnożyć. To sprawia, że miejscowość ta jest dla rowerzystów niekwestionowanym rajem. Powrót do obiektu, gdzie po intensywnym dniu na cyklistów czekać będzie posiłek i wypoczynek z dala od zgiełku, wynagrodzi wszelkie trudy.